Ginkgo Biloba: Zapomniany cudowny suplement?Przemysł suplementów jest wart miliardy dolarów i rośnie w tempie wykładniczym. Nowe suplementy są stale rozwijane, wprowadzane na rynek i sprzedawane konsumentom w nadziei na szybkie zarobki. Z tak wielu opcji tam, może być trudno wiedzieć, które suplementy są rzeczywiście korzystne, a które nie są tak wielkie. Ginkgo biloba jest jednym z tych zapomnianych suplementów. Chociaż istnieje od tysięcy lat, a zapisy wskazują, że był używany już w 221 r. p.n.e., jego popularność osłabła w ostatnich czasach i nie mówi się o nim zbyt wiele w dzisiejszych czasach, jak o innych powszechnie stosowanych suplementach, takich jak witamina C czy B12. Czym więc dokładnie jest ginkgo biloba? Jakie korzyści przynosi? Dlaczego popadł w zapomnienie?

Co to jest Ginkgo Biloba?

Ginkgo biloba to gatunek drzewa pochodzący z Chin. Liście drzewa miłorzębu były używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej przez tysiące lat i są używane do dziś. Ginkgo ma długą historię stosowania, sięgającą 221 roku p.n.e. w starożytnych Chinach, gdzie było używane do leczenia gorączki i bólów głowy. Ginkgo biloba był używany do wielu różnych problemów zdrowotnych, w tym pamięci i zdolności poznawczych, wzroku, krążenia krwi i więcej. Wykazano, że ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są uważane za odpowiedzialne za wiele korzyści zdrowotnych.

Dlaczego Ginkgo Biloba jest uważany za cudowny suplement?

Jednym z największych powodów, dla których ginkgo biloba jest uważany za cudowny suplement jest jego wpływ na zdrowie mózgu i poznanie. Jeśli spojrzysz na badania na ludziach, którzy doświadczają związanego z wiekiem spadku poznawczego, takich jak ci z wczesnym stadium choroby Alzheimera, zobaczysz, że mają bardzo niski poziom tego konkretnego związku we krwi. Ginkgo biloba jest bogaty w substancję chemiczną o nazwie flawon-glikozyd, która jest uważana za aktywny składnik stojący za większością korzyści płynących z tego suplementu. Ten związek chemiczny jest potężny, ponieważ może przekroczyć barierę krew-mózg i dotrzeć do mózgu łatwo. Wykazano, że Ginkgo biloba ma znaczący pozytywny wpływ na pamięć, skupienie i uwagę u osób doświadczających pogorszenia funkcji poznawczych związanych z wiekiem. Badania pokazują, że może pomóc przywrócić funkcje poznawcze u ludzi nawet o 2-3 lata, co jest znaczącą ilością czasu.