Kim jest geodeta i czym się zajmuje?

Każda osoba, chcąc zbudować dom od podstaw, musi zasięgnąć rady geodety. To właśnie on odpowiedzialny jest za pomiar działki, aby dokładnie ustalić jej granice, a także przeprowadzić analizę geoprzestrzenną. Ponadto sporządza wszelkiego rodzaju mapy, plany sytuacyjne, czy inwentaryzacyjne. Sprawdźmy zatem jakich narzędzi w swojej pracy potrzebuje geodeta.

Jakich narzędzi używa geodeta?

Wszelkiego rodzaju prace wykonywane przez geodetów, wymagają odpowiedniego sprzętu, który zagwarantuje wysoką precyzyjność wykonywanych pomiarów, a co za tym idzie prawidłowo przygotowanej dokumentacji geodezyjnej. Wszystko to składa się na ostateczny efekt, zadowolenia klienta. Dlatego też każdorazowo, musi dobrać sprzęt adekwatny do realizowanego projektu. Jakie zatem narzędzie zaliczamy do podstawowego wyposażenia każdego geodety?

Tachimetr – wykorzystywany jest do sporządzania pomiarów kątów pionowych i poziomych, a także odległości między konkretnymi punktami.

Teodolit – urządzenie służące do mierzenia kątów pionowych i poziomych.

Dalmierz – służy do dokładnego zmierzenia określonej odległości.

Geodezyjny odbiornik GPS – idealne rozwiązanie podczas wyznaczania współrzędnych zarówno obiektów ruchomych, jak i tych nieruchomych.

Ostatnim dość ważnym narzędziem wykorzystywanym przez geodetów jest niwelator. Służy on wykonywania pomiarów różnic wysokościowych, które występują między konkretnymi punktami. Należy pamiętać, aby dokupić trójnożny statyw, do którego montuje się niwelator, gdyż dzięki temu przeprowadzane pomiary będą zdecydowanie dokładniejsze.

Szeroka oferta narzędzi pomiarowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/narzedzia-pomiarowe

Jak skonstruowany jest niwelator i jak się go używa?

Niwelator jest narzędziem pomiarowym służącym do wytyczenia różnic wysokościowych pomiędzy dwoma punktami. Samo urządzenie nie jest zbyt dużych rozmiarów. Jednakże podczas zamontowania go do trójnożnego statywu, inaczej zwanego, łatą niwelacyjną, musimy podejść dość blisko, by zobaczyć całą jego budowę. Prawidłowo ustawiony upewni użytkownika o rzeczywistym pionie. Jak zatem używa się niwelatora?

Chcąc poznać działanie niwelatora, musimy poznać dwie podstawowe, najczęściej wykorzystywane metody pomiarowe:

  • Wysokość bezwzględna – wyznaczony zostaje punkt wyjściowy na danym terenie dla wszystkich pomiarów, tzw. reper. Metoda ta stosowana jest przez głównie przez geodetów.
  • Wysokość względna – wyznacza się punkt zerowy budowy, czyli dokładny punkt odniesienia dla pozostałej przestrzeni, w której się znajdują. Metoda wykorzystywana przez budowlańców.

Zarówno pierwsza, jak i druga metoda wynikać będzie również ze względu na model optyczny bądź laserowy, gdzie każda z nich będzie wyposażona w inne dodatkowe elementy.

Zastosowanie niwelatora – kiedy będzie nam potrzebny?

Urządzenie pomiarowe, jakim jest niwelator, sprawdzi się zarówno w pracach geodezyjnych podczas tworzenia map, jak i w budownictwie do obiektów różnego przeznaczenia. Najczęściej wykorzystywane podczas takich prac jak:

  • Poziomowanie stropów i fundamentów
  • Wznoszenie ścian
  • Modernizacja na drogach prywatnych, jak i dojazdowych
  • Poziomowanie gruntów, parkingów
  • Wymiana rurociągu
  • Naprawa instalacji
  • Wyznaczenie spadu od odprowadzania wody

Warto również wspomnieć, że na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami niwelatorów. Jednym z nim jest niwelator laserowy, w którym wykorzystuje się wiązki światła do wykonywania pomiarów. Drugim natomiast jest niwelator optyczny, do którego pracy potrzebne są co najmniej dwie osoby.