Jak kontrolować wahania nastrojów: Porady na ataki paniki, bezsenność i złośćTo normalne, że od czasu do czasu odczuwamy niepokój, smutek lub stres. Problemy pojawiają się, gdy te negatywne emocje stają się przytłaczające i trwają przez dłuższy czas. Nieleczone, przedłużające się okresy odczuwania niepokoju, smutku lub stresu mogą mieć szkodliwy wpływ na Twoje samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że przedłużające się okresy negatywnych emocji zwiększają ryzyko wystąpienia w przyszłości depresji i zaburzeń lękowych. Jak więc radzić sobie z wahaniami nastroju, aby nie miały one nad Tobą kontroli?

Spróbuj ćwiczeń, by zwalczyć wahania nastroju

Ćwiczenia to świetny sposób na zwalczenie zarówno lęku, jak i depresji. Aktywność fizyczna uwalnia w naszych mózgach endorfiny, które są odpowiedzialne za uczucia szczęścia i relaksu. Jeśli doświadczasz lęku lub depresji, te pozytywne emocje mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Jeśli trudno Ci znaleźć motywację do rozpoczęcia ćwiczeń, spróbuj zaplanować je w swoim kalendarzu. Znajdź sposób, aby ćwiczenia stały się częścią Twojej codziennej rutyny, tak aby weszły Ci w nawyk i abyś robił je automatycznie, nawet bez zastanowienia.

Medytuj, aby złagodzić stres i niepokój

Jeśli czujesz się zestresowany, spróbuj medytacji. Jest to świetny sposób na uspokojenie umysłu i zmniejszenie uczucia niepokoju. Spróbuj poświęcić 5 minut z dnia na skupienie się na oddechu. Zamknij oczy i spróbuj oczyścić swój umysł z wszelkich myśli, które się w nim pojawiają. Może to być trudne na początku, ale z praktyką staniesz się w tym lepszy. Medytacja to świetny sposób na zmniejszenie stresu i niepokoju, gdy czujesz się zestresowany. Jeśli czujesz się szczególnie niespokojny, spróbuj medytacji z kierowaną wyobraźnią. To jest, gdy tworzysz scenę w swoim umyśle i wyobrażasz sobie siebie w tej scenie. Scena ta może być dowolna.

Porozmawiaj z terapeutą, jeśli zmagasz się z depresją

Jeśli zmagasz się z depresją, rozmowa z terapeutą może być bardzo pomocna. Terapeuta może zaoferować Ci bezstronne miejsce, w którym będziesz mógł porozmawiać o swoich problemach i uczuciach. Terapia może pomóc w przetworzeniu emocji i znalezieniu sposobów radzenia sobie z nimi. Jeśli zmagasz się z uczuciem depresji, terapia może pomóc Ci znaleźć sposoby radzenia sobie z tymi uczuciami i skierować się ku bardziej pozytywnej przyszłości. Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, możesz mieć możliwość skorzystania z terapii za darmo lub po obniżonej cenie. Jeśli nie, istnieje wiele podmiotów oferujących terapię po niskich kosztach lub ze zniżką.