Co robić po wypadku samochodowymTy wychodzisz z wypadku, ale twój samochód nie. A może to nie twój samochód się rozbił, ale raczej ty, który zostałeś zmiażdżony po czyjejś stłuczce. Chodzi o to, że teraz znajdujesz się w niefortunnej sytuacji bycia zaangażowanym w wypadek samochodowy i musisz wiedzieć co dalej. Jeśli masz szczęście, wypadek nie był poważny. Nie było żadnych obrażeń ani większych szkód majątkowych i obie strony są w stanie prowadzić swoje samochody do domu z miejsca zdarzenia. To szczęście, ponieważ oznacza to, że możesz zająć się sprawami na własną rękę bez konieczności angażowania organów ścigania lub ubezpieczycieli. Ale co jeśli sprawy nie są takie proste?

Sprawdź, czy nie ma obrażeń i zadzwoń na policję

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po wypadku samochodowym jest sprawdzenie siebie i wszystkich innych uczestników pod kątem obrażeń. Jeśli Ty lub ktoś z uczestników krwawi lub wydaje się być poważnie ranny, zadzwoń pod numer 112. Jeśli nikt nie jest poważnie ranny, należy najpierw zbadać miejsce zdarzenia i sprawdzić, czy istnieje możliwość dalszych obrażeń. Następnie należy wezwać policję.

  • Powody, dla których należy wezwać policję po wypadku samochodowym są liczne.
  • Policjanci są ekspertami, jeśli chodzi o określenie, kto jest winny za wypadek i dowiedzieć się, kto powinien być cytowany za wszelkie naruszenia.

Mają oni również uprawnienia do zapewnienia, że firmy ubezpieczeniowe zostaną skontaktowane. Po wypadku będą Państwo musieli współpracować ze swoją firmą ubezpieczeniową oraz firmą ubezpieczeniową drugiego kierowcy, jeśli wystąpią jakieś problemy. To właśnie policja dopilnuje, aby wszystko to zostało załatwione.

Wymiana informacji kontaktowych

Jeśli nie ma żadnych poważnych uszkodzeń żadnego z samochodów, Ty i drugi kierowca możecie wymienić się informacjami w razie potrzeby. Jeśli jednak doszło do uszkodzenia samochodu, musisz upewnić się, że otrzymasz informacje o drugiej osobie, zanim odjedzie. Ważne jest, abyście wymienili się informacjami, takimi jak nazwisko, adres, numer telefonu, numer prawa jazdy i firma ubezpieczeniowa. Jeśli druga osoba nie ma przy sobie informacji o ubezpieczeniu, warto zrobić notatki na temat tego, jak wygląda lub śledzić numer rejestracyjny jej samochodu, aby móc go później zdobyć. Idealnie byłoby, gdyby koszty naprawy zostały uregulowane zanim obie strony w ogóle zaczną rozmawiać o winie. Ale faktem jest, że nie wszyscy są uczciwi i koszty naprawy mogą się różnić ze względu na to, kto zawinił. Najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie tego sporu jest pomoc policji.