Drabinka samochodowa to element, w który wyposaża się wiele samochodów dostawczych i ciężarowych. Generalnie, drabinki te ułatwiają bezpieczne wejście na wysoką zabudowę pojazdu w celu obsługi urządzeń znajdujących się na zabudowie, lub wykonania innych czynności zabezpieczających lub naprawczych. W zależności od typu pojazdu oraz miejsca mocowania może ona pełnić różne funkcje — najczęściej służy do łatwego umieszczania i zdejmowania towaru z wnętrza naczepy. Z drabinek samochodowych powszechnie korzysta się w wielu branżach, ale montowane są również w pojazdach prywatnych. W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniom tych elementów i sprawdzimy, jakie cechy powinny one posiadać.
Zastosowanie drabinek samochodowych — do czego się ich używa?
Pojazdy dostawcze i ciężarowe na co dzień wspierają firmy kurierskie, transportowe i spedycyjne w codziennej pracy. Ich zadaniem jest przewożenie wielu ładunków, często o dużej masie oraz wymiarach. Nadwozia tych pojazdów konstruowane są tak, by były w stanie wytrzymać wysokie obciążenia oraz pozwolić na bezpieczne manewry na drodze. Aby procesy rozładunkowe i załadunkowe takich pojazdów były łatwiejsze, takim autom potrzebne są elementy konstrukcyjne, które to umożliwią. Przykładem akcesoriów z tej grupy są drabinki samochodowe.
Istnieją takie pojazdy w których drabinki są konieczne, żeby ułatwić wejście na zabudowę w celu jej eksploatacji, np.zabudowy dźwigowe, podnośnikowe, pojazdy ADR, zabudowy wojskowe, pożarnicze itp. W pojazdach dostawczych ładunki mogą być przewożone zarówno wewnątrz naczepy, jak i na niej. Drabinki samochodowe można wykorzystać do zapewnienia dostępu do obu tych miejsc. Wystarczy skorzystać z ich szczebli lub stopni, by wspiąć się na pożądaną wysokość i bez problemu wyładować lub załadować towar. Drabinki samochodowe zwykle wyposażone są w elementy umożliwiające ich montaż na korpusie naczepy lub przyczepy, co ułatwia ich przewożenie oraz użytkowanie.
Jakie drabinki samochodowe można znaleźć na rynku?
Drabinki samochodowe dostępne w sklepach to zarówno proste modele, jak i funkcjonalne konstrukcje składane. Te drugie z nich charakteryzują się możliwością rozkładania, co pozwala oszczędzać miejsce i łatwiej wpasować je w korpus auta dostawczego lub ciężarowego. Różnice między drabinkami samochodowymi to oczywiście również wymiary, masa własna elementu oraz udźwig. Te parametry mają znaczenie dla przydatności danego modelu dla konkretnych zastosowań, dlatego zawsze zwracaj na nie uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego egzemplarza.
Doskonałej jakości drabinki samochodowe oferuje polski sklep Nadkola.pl. Modele dostępne w ofercie tego sprzedawcy cechują się uniwersalnością, wytrzymałością oraz łatwością montażu.
Jak projektuje się drabinki samochodowe?
Drabinki samochodowe wykonuje się z różnych materiałów. Aby elementy te mogły spełniać swoją funkcję, muszą one być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozje. To właśnie dlatego tak wiele lepszej jakości modeli wykonuje się ze stali ocynkowanej galwanicznie. Materiał ten charakteryzuje się pożądanymi parametrami, a przy tym nie obciąża zbyt mocno konstrukcji samochodu.
W projektowaniu drabinek samochodowych niezwykle istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowników. To właśnie dlatego dobrej jakości modele wyposażone są w specjalne, trwale połączone z drabiną otwory montażowe, a także w ryflowania na stopniach.
- Zewnętrzny materiał partnerski